Blog Marka Skřipského

TÝDEN.CZ

18. 3. 2019
Rubrika: Kultura

Dálnice, po které bych se chtěl projet

Autor: Marek Skřipský

06.01.2013 11:25

Ale neprojedu. Člověk nemůže mít všechno...To nemohla být náhoda. Nemocný bývám opravdu jen málokdy a tak, když mě před pěti lety na přelomu zimy a jara zničehonic sklátilo "respirační onemocnění", byl jsem poměrně překvapen. Stejně jako paní doktorka, která byla ráda, že mě po dlouhé době vidí (body jsou body), jejíž verdikt rozhodl, že onen týden nebudu trávit pražským během z přednášky na cvičení, ale stonáním v domovské Ostravě.

A díky Bohu za to, protože jinak by mi utekl ten nejlepší film, jaký jsem kdy viděl.Mé nachlazení mi totiž umožnilo sledovat v týdnu televizi, což v Praze nehrozilo. Uprostřed týdne, kdy vás zprvu příjemné stonání začne nudit, jsem usedl v noci k televizoru, abych se pokochal programovou nabídkou čtyř televizních kanálů (tehdy ještě nebyl digitál). Tři hovadiny a jeden film, který jsem neznal mě tedy donutily dát šanci "americké road movie Dálnice 60". Po dvaceti minutách jsem litoval, že film nenahrávám.

Dálnice 60 není nikterak nový film. Režisér a scénarista Bob Gale ji přivedl na svět už v roce 2002, přesto však tento jedinečný snímek zná jen málokdo z mého okolí. Při občasných víkendových dýcháncích v mém bytě ho často pouštím návštěvám a ty jsou téměř vždy příjemně překvapeny. S téměř železnou pravidelností také kroutí hlavou nad tím, jak je možné, že o "Dálnici" nikde nečetli ani neslyšeli.

Dálnici v podstatě nejde žánrově uchopit. Převážně má v sobě něco z fantazie (nikoliv fantasy), dobrodružného příběhu a morálně filozofického poselství. To vše pak hojně proloženo komediálními prvky a sledem zdánlivě absurdních situací, jejichž pointa je divákovi postupně odkrývána podobným způsobem jako v napínavých thrillerech.Těm čtenářům, kteří film ještě neshlédli, ho pochopitelně vřele doporučuji a posílám násedující článek, coby upoutávku. Předesílám však, že obsáhnout natolik unikátní film blogerskou recenzí zkrátka není v lidských silách.

Hlavní hrdina filmu,umělecky laděný mladík Neal Oliver , tak nějak neví jak naložit se životem, kterým víceméně proplouvá. Žije sice v blahobytu a dostatku, ale v partnerském vztahu se necítí naplněný a neví co chce vlastně v budoucnu naplno dělat, protože si není jist svým malířským talentem. K dovršení všeho je pod neustálým tlakem ze strany svého otce - úspěšného advokáta - který by z Neala chtěl mít taktéž právníka. Aby toho stále nebylo málo, kolem mladého muže se pozvolna začínají dít nevysvětlitelné události, jejichž intenzita se v průběhu děje zvyšuje.

Zpočátku jde jen o neznámou dívku, zjevující se mu ve snech, to co přichází poté je mnohem bizarnější. Na oslavě svých dvaadvacátých narozenin Neal sfoukne svíčky na dortu,načež po nátlaku rodiny a radě podivného "číšníka" (ve skutečnosti zásadní mystické osoby) prozradí co že si to přál do nového roku života : "Přál jsem si znát odpovědi...na svůj život."

Krátce nato dostane Neal od neexistující agentury poněkud nelogickou práci, kterou přijme ve třináctém patře hotelu, jenž třinácté patro nemá. Hned poté se vydává v novém voze po Dálnici 60, která není vyobrazena na žádné mapě, do rovněž neexistujícího města Danver, kam má doručit balíček. Zrovnatak města, jimiž projíždí zůstala kartografickým pracovníkům Bůh ví proč utajena. Nejedná se však o žádný "matrix", prostředí je přirozené, pouze osoby a situace nikoliv.

Na své cestě Neal potkává spoustu zvláštních lidí, jako například stopařku Lauru, chycenou do pasti vlastní promiskuity,sympatického "rednecka" Tolberta, který doplatil na hloupost svého přání, anebo vůbec nejrázovitější figurku - pana Codyho. Cody je rakovinou nemocný muž, jenž se rozhodl zbývající půlrok života strávit bojem proti lžím a manipulacím, aby odčinil svůj podíl na smrti malého chlapce v důsledku klamavé reklamy, na níž se Cody podílel. Že Cody při svém boji používá zvláštní taktiku asi není při povaze filmu nutné zdůrazňovat.

Stejně jako lidé jsou zvláštní i města obklopující záhadnou dálnici. Příhoda z Bantonu varuje před následky všeobjímající tolerance a zároveň ukazuje, že někteří lidé jsou ochotni odhodit předky vybojovanou svobodu a stát se otroky (v tomto případě narkotik). Městečko Morlaw zase představuje kritickou parodii na americký právní systém, v němž každý žaluje každého "protože může". Epizoda z Renburgu pak působí coby výsměch snobským pseudoznalcům umění. A tak bychom mohli pokračovat dále.Každé setkání a každá příhoda však pomáhá Nealovi dát odpověď na jeho život a každá do jisté míry představuje morální dilema.

Je přínosné, že Gale dbal na to, aby se jeho hrdina rozhodl vždy správně, nikoliv módně. A tak Neal ujíždí skrz nejrůznější peripetie dál a dál k Danveru, přičemž dívka z jeho snů jej na dálničních billboardech ujišťuje, že jede správným směrem. Dálnice 60 tedy není obyčejnou mezistátkou, ale něčím důležitějším. Je to cesta k odpovědím, které hrdina potřebuje.

Neal nakonec všechny své odpovědi najde a dá životu správný směr, i když závěrečné vyústění mnoho diváků překvapí, stejně jako fakt, že hlavní role Gale svěřil nepříliš známým hercům, zatímco hvězdy typu Kurta Russela nebo Michaela Foxe zde hrají několikaminutové "štěky".

Jak toho docílil, to by mě tedy opravdu zajímalo. Možná "zapracoval duch I 60" :-)Dálnice 60 je z mého pohledu filmem, který nemá sobě rovnou konkurenci. To nejde vysvětlit, to se musí vidět.

Jo, ten film jsem viděl asi padesátkrát...

Dálnice 60 (Interstate 60)

Země původu : USA, Kanada

Scénář a režie : Bob Gale

V hlavních rolích : James Marsden, Amy Smart, Garry Oldman,Chris Cooper

Délka : 116 minut

Hodnocení na csfd : 85%

Mé hodnocení : 99%

Natočeno roku 2002 u Fireworks EntertainmentNelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.33

Diskuze

Marek Skřipský

Co mě zajímá, co mi přijde zaznamenáníhodné, co mě těší i rozčiluje. Všehochuť z "Marova skriptoria"
profile.jpeg
Oblíbenost autora: 8.84

O autorovi

Narodil jsem se v Ostravě, kam jsem se po studiích a práci v Praze znovu vrátil. V současnosti pracuji pro několik mediálních společností a také učím jako lektor společenských věd v soukromé vzdělávací agentuře, kde připravuji maturanty k přijímacím zkouškám. Založením realista, vzděláním historik a politolog, smýšlením národní konzervativec. Baví mě historie, společensko politické dění, sport a občasné návštěvy kulturních zařízení s občerstvovací funkcí. Budu rád za věcné a slušné reakce, zejména polemického charakteru. Každý podložený nesouhlasný názor je vítán. Pokud nebudu odpovídat, je to způsobeno časovou tísní. Takže, vítejte!

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031