Blog Marka Skřipského

TÝDEN.CZ

18. 3. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Také jsem hrál "fotbalové Euro"!

Autor: Marek Skřipský

17.06.2012 11:47

Jako kluk jsem vždy vnímal fotbálek coby neoddělitelnou součást odpočinku během víkendu, než se v pondělí  zase otevřou dveře základní školy. V páté až sedmé třídě jsem chodil hrát i do oddílu, než jsem si pak našel jiné sporty než fotbal. Ale „fotbálek" patřil předtím i potom k víkendové rekreaci na škvárovém hřišti nedaleko mého bydliště. Občas jsme hráli i na travnatém „profi" hřišti porubské přípravky Baníku, ale tam bylo nutné překonat plot s ostnatým drátem(dnes se divím, že jsme byli vykázáni jen málokdy a většinou nás nechali dohrát a že se při překonávání zábran nikdo nezranil)

Dopoledne fotbal, po obědě fotbal (v zimě hokej s tenisákem), večer knížka a na dobrou noc film. Takhle vypadalo mnoho mých víkendů, když jsem byl „na základce". Ale proč jsem si na to vzpomněl právě teď a proč dávám profesionální výkony zvučných fotbalových jmen do souvislosti s naším dětským čutáním? To máte tak...

Naše dětská „fotbálková" horečka vždy kulminovala v době velkých fotbalových událostí jako mistrovství světa a Evropy, včetně soubojů v kvalifikaci. Stavěli jsme se do týmů podle našich sympatií a ty velké zápasy jsme přehrávali na tom škvárovém plácku u školy nebo travnatém porostu baníkovských žáčků.

Měli jsme své slavné oblíbence a do těch jsme se během našich zápasů „převtělovali". Já byl vždycky zatížen na Angličany (přestože o mém celoživotním vlastenectví nemůže být pochyb :-) ), takže v těch letech  v rozmezí cca 1990 - 97 jsem byl převážně Garym Linekerem  a poté Alanem Shearerem. V naší fotbálkové partičce  „nechyběli" ve své době populární Thomas Hässler, Christo Stoičkov, Jürgen Klinsmann, Davor Šuker, Marco van Basten a další slavní fotbalisté, které už dnešní kluci ze základních škol asi neznají.

V letech 1990 až 1996 jsme alternativně přehráli všechny významné fotbalové turnaje a některé dokonce vícekrát .

Byly to tvrdé mače, kdy jsme se do svých rolí skutečně velmi silně vžívali a bojovali o každý balón. Dodnes mi utkvěla matná vzpomínka na čtvrtou třídu, kdy během „utkání Anglie : Nizozemí" mezi námi došlo ke hromadné bitce kvůli spornému gólu.

Ale víte co mě zaráží? Že to dnes nevidím. Fotbalové plácky odkud se dříve nesl náš řev jsou téměř prázdné. To hřiště, kde jsme chodili s klukama hrát dnes občas míjím a jen málokdy zahlédnu nějakou tu partu kopajících. A to je přitom pěkně opravené a nové branky mají dokonce i sítě. To ty naše neměly a tak při „velké pecce", kdy balón prolétl daleko za bránu, platilo nepsané pravidlo, že pro takový míč si vždycky jde „autor".

Nějak to kluky už asi netáhne. „Dostali se moc brzo k počítačovým hrám" řekl mi jednou kamarád po bazéně u piva, když jsem se nostalgicky rozpovídal na popisované téma.  To, co mi pověděl nepostrádá logiku a proto se to čtenáři pokusím jednoduše shrnout. Moje generace má mimo jiné tu výhodu, že se dostala k počítačům dostatečně brzy, aby se s nimi naučila pracovat a zároveň dostatečně pozdě, aby jí počítačové hry bránily ve sportu, četbě nebo společenských vztazích. Já osobně jsem dostal první počítač o prázdninách mezi prvním a druhým ročníkem gymnázia, kdy už člověk má nějaké vyhraněné zájmy a je v rámci možností dobře socializovaný. To už ty hry berete jen jako doplněk toho ostatního

Tím nechci říci, že by současné děti byly apriorně horší, jen prostě mohou uspokojit svou fantazii, aniž by museli vyvinout tolik úsilí. Vztáhnuto na  onen dětský fotbálek se to dá vyjádřit následovně- Když jsem chtěl ve své fantazii být Alanem Shearerem a hrát s Anglií na Euru 96, musel jsem dojít na hřiště, postavit se do čela „svého anglického výběru" a utkat se s týmy zapálených „Holanďanů" nebo „Španělů"   Porubský plácek se proměnil ve stadión Wembley a proti mě hrající kamarád se na chvíli stal  van Bastenem.

Dnes to mají jednodušší - stačí zapnout počítač, vybrat libovolný ročník série FIFA a je vystaráno. Vše máte v barvě, s poměrně věrnými postavami hráčů, oku lahodí různé varianty dresů, slyšíte křičet publikum a vidíte své hráče jak slaví gól. Teď můžete jako dítě onen turnaj hrát a vyhrát ze svého pokoje. Nepotřebujete k tomu žádné kamarády a nemusíte udělat jediný krok. Uznávám, že je to velmi silné lákadlo a je celkem pravděpodobné, že bychom mu tenkrát také podlehli.

Naštěstí to bylo jinak a my si na těch travnatých a škvárových bojištích utužovali fyzičku a rozvíjeli fantazii.

A protože je venku horko, nebudu vás trápit textem, také už se chystám po obědě někam ven.

Váš

Gary Lineker (1990-94) a taky Alan Shearer (1994-97) :-)

Inspirací pro tento článek byl (kromě aktuálního průběhu Eura 2012) také citát německého finančníka a politika Thilo Sarrazina:

 „Často se sám sebe ptám, kde bych dnes byl, kdybych místo s Grimmovými pohádkami, s "Tisícem a jednou, nocí" a "Ilustrovanými dějinami světa" strávil formující roky mého dětství s počítačovou hrou "World of Warcaft"...Kdybych se brzy nenaučil číst a nestal se díky tomu poměrně zdatným i v ústním vyjadřování, sotva bych býval byl bez větších úrazů prošel školou, neboť jako výrostek jsem byl líný jako veš....čtenářská dovednost, schopnost porozumět textu a obecný přehled...jsou stěžejní kompetencí zprostředkující vzdělanost."Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.33

Diskuze

Marek Skřipský

Co mě zajímá, co mi přijde zaznamenáníhodné, co mě těší i rozčiluje. Všehochuť z "Marova skriptoria"
profile.jpeg
Oblíbenost autora: 8.84

O autorovi

Narodil jsem se v Ostravě, kam jsem se po studiích a práci v Praze znovu vrátil. V současnosti pracuji pro několik mediálních společností a také učím jako lektor společenských věd v soukromé vzdělávací agentuře, kde připravuji maturanty k přijímacím zkouškám. Založením realista, vzděláním historik a politolog, smýšlením národní konzervativec. Baví mě historie, společensko politické dění, sport a občasné návštěvy kulturních zařízení s občerstvovací funkcí. Budu rád za věcné a slušné reakce, zejména polemického charakteru. Každý podložený nesouhlasný názor je vítán. Pokud nebudu odpovídat, je to způsobeno časovou tísní. Takže, vítejte!

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031